יום שלישי, 10 במאי 2011

רמי פורטיס - פלונטר (1978)

פוסט יום-הולדת אורח של מישל, מזל טוב!


אלבום הבכורה של הזמר הישראלי.
רמי פורטיס נחשב לאחד המוזיקאים הגדולים והחשובים בז'אנרי הרוק, הרוק האלטרנטיבי והפאנק בישראל. הוא פעל מוזיקלית באופן רצוף בין השנים 1978 -2001, ובכל התקופה ההיא, מאז ועד היום מופיע תדיר על הבמות ברחבי הארץ.

פורטיס התחיל בתור תאורן במופעי להקת "תמוז". אריאל זילבר הזמין אותו לשיר את שירו "אינקובטור" באחת החזרות ולאחר מכן הופיע איתו בהפסקות ההופעה שלהם.
בשנת 1978 הוציא את אלבום הבכורה שלו, שבאופן בולט במוזיקה הישראלית באותה תקופה הושפע רבות מאמנים עכשווים מחו"ל. רוב המילים באלבום נכתבו ע"י סמי בירנבך, שלאחר מכן יהיה שותפו של פורטיס בלהקת מינימל קומפט, והם עוסקים בנושאים שנחשבו לרגישים באותה תקופה. המוזיקה באלבום נחשבה לרועשת ופרועה וברדיו השמיעו בזמן אמת רק שיר אחד מתוך האלבום, "שמש לך מצפים",שהוא בלדה שקטה. אחרי יציאת האלבום זכה פורטיס לכינויו "משוגע" והוא עזר לייסד את סצנת הפאנק בתל-אביב של תחילת שנות השמונים, למרות שהוא מעולם לא הגדיר עצמו כפאנקיסט.
בשנת 1984 הצטרף פורטיס ללהקת "מינימל קומפקט" וחבר חזרה לסמי בירנבך, סחרוף ושפיגל, והוציא איתם את שלושת האלבומים האחרונים של הלהקה.
עם פירוק "מינימל קומפקט", חזרו סחרוף ופורטיס לארץ והתחילו לעבוד על פרוייקט "פורטיסחרוף". ב1988 יצא אלבומם הראשון, "סיפורים מהקופסה", שגם הוא נחשב לפורץ דרך והיה האלבום הראשון שיצא בלייבל העצמאי "נענע דיסק".
פורטיס גם השתתף באלבום הבכורה של סחרוף, "הכל או כלום", שיצא ב1991, וכתב לו את השירים "חלליות" ו "אמונה עיוורת".
בשנת 1994 הקים את להקת "האחים פורטיס" עם עמיר "ג'נגו" רוסיאנו ויובל שפריר, והם הוציאו שני אלבומים.
בהמשך הוציא פורטיס עוד שני אלבומים, "חצי אוטומטי" (2001) ו "על המשמרת" (2006).
בשנת 2008, במלאת 30 לאלבום הבכורה שלו, הוא יצא במהדורה מיוחדת הכוללת 8 רצועות בונוס שהוקלטו באותה התקופה ולא נכנסו לאלבום, וזוהי הגרסה שנתנת להורדה.
רוק אלטרנטיבי עם השפעות של פאנק.

'רד מעל מסך הטלוויזיה שלי'


להורדה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.